استفاده از شکلات صبحانه کاله برای درختان به جای کود

اولین ثبت شکلات صبحانه کاله بیش از هزار و پانصد سال پیش در جنگل های بارانی آمریکای مرکزی بود، جایی که ترکیب گرمسیری باران زیاد همراه با دما و رطوبت بالا در طول سال، آب و هوای ایده آل را برای کشت گیاهی که شکلات از آن گرفته می شود، فراهم می کند.

درخت کاکائو توسط تمدن مایاها در آمریکای مرکزی و مکزیک جنوبی پرستش می شد، که معتقد بودند منشأ الهی دارد، کاکائو در واقع یک کلمه مایا به معنای “غذای خدا” است، از این رو نام عمومی لاتین این درخت “Theobrama Cacao” به معنای “غذا” است. از خدایان. کاکائو توسط کاوشگران اولیه اروپایی به «کاکائو» آشناتر تبدیل شد.

مایاها با تفت دادن و کوبیدن دانه‌های درخت کاکائو (دانه‌های کاکائو) با ذرت و فلفل فلفل دلمه‌ای (چیلی) و اجازه دادن به تخمیر مخلوط، یک نوشیدنی شیرین تند و تلخ دم کردند. این نوشیدنی برای استفاده در مراسم و همچنین برای نوشیدن توسط نخبگان ثروتمند و مذهبی رزرو شده بود، آنها همچنین یک فرنی کاکائو می خوردند.

شکلات

آزتک‌های مکزیک مرکزی نیز حبوبات را ارزشمند می‌دانستند، اما از آنجایی که آزتک‌ها در شمال در مناطق خشک‌تر در ارتفاعات بالاتر زندگی می‌کردند، جایی که آب و هوا برای کشت درخت مناسب نبود، مجبور بودند لوبیا را از طریق تجارت و/یا غنایم به دست آورند. از جنگ آزتک‌ها به دانه‌ها ارزش زیادی قائل بودند که از آن به عنوان ارز استفاده می‌کردند – 100 لوبیا برای یک ترکیه یا یک برده خریدند – و خراج یا مالیات در دانه‌های کاکائو به امپراتوران آزتک پرداخت می‌شد. آزتک‌ها، مانند مایاها، از کاکائو به عنوان نوشیدنی تخمیر شده از دانه‌های خام لذت می‌بردند، که دوباره در آیین‌ها و به‌عنوان یک کالای تجملی که فقط در اختیار افراد بسیار ثروتمند قرار می‌گرفت، برجسته بود. آزتک ها این نوشیدنی را Xocolatl می نامیدند. فاتحان اسپانیایی تلفظ آن را تقریبا غیرممکن می‌دانستند و بنابراین آن را به شکل ساده‌تر «Chocolat» تغییر می‌دادند – انگلیسی‌ها بیشتر این را به Chocolate تغییر دادند.

آزتک ها شکلات را به عنوان یک ماده مقوی می انگاشتند و امپراتورشان مونتزوما آن را پنجاه بار در روز از یک جام طلایی می نوشید و در مورد Xocolatl نقل شده است:

«نوشیدنی الهی که مقاومت می کند و با خستگی مبارزه می کند. یک فنجان از این نوشیدنی گرانبها به انسان اجازه می دهد یک روز کامل بدون غذا راه برود.

در واقع، Xocolatl با ارزش آزتک بسیار بالاتر از طلا و نقره – به حدی که وقتی مونتزوما در سال 1519 توسط کورتز شکست خورد و “فاتحان” پیروز در قصر او برای یافتن خزانه آزتک جستجو کردند و انتظار یافتن طلا و نقره را داشتند، تنها چیزی که پیدا کردند این بود. مقدار زیادی دانه کاکائو خزانه آزتک، نه از فلزات گرانبها، بلکه از دانه های کاکائو تشکیل شده بود.

شکلات در اروپا
Xocolatl یا Chocolat یا Chocolate همانطور که معروف شد توسط Cortez به اروپا آورده شد. در این زمان، فاتحان آموخته بودند که نوشیدنی را با مخلوط کردن لوبیای برشته شده با شکر و وانیل (رویه ای که امروزه هم ادامه دارد) برای طعم اروپایی خوش طعم تر کنند، بنابراین تلخی تند نوشیدنی آزتک ها را خنثی کردند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.