کتانی اسپرت درمان کننده بسیار قوی می باشد

در دهه 1960، زمانی که پیست‌های سنتی دو و میدانی با سطوح مصنوعی و اسفنجی جایگزین شدند، دویدن استقامتی انقلابی را تجربه کرد. دوندگان مسافت های طولانی شروع به ثبت زمان های بسیار سریع تری در مسیرهای مصنوعی کردند و چندین رکورد جهانی را در این فرآیند شکستند.

امروز، انقلاب دیگری در راه است: توسعه به اصطلاح “کفش اسپرت پاشنه دار“، که باعث افزایش رکورد دیگری در دویدن استقامتی می شود. فناوری جدید کفش در سال 2016 به دوی جاده ای و در سال 2019 در دوی پیست معرفی شد و از آن تاریخ کلیدی تقریباً تمام رکوردهای جهانی دویدن استقامتی از 5000 متر تا ماراتن شکسته شده است.

این باعث اختلاف نظر در دنیای دو و میدانی شده است، به طوری که برخی معتقدند کفش ها ناعادلانه هستند در حالی که برخی دیگر استدلال می کنند که آنها دقیقاً مانند پیست های دویدن مصنوعی هستند: یک جهش فن آوری اجتناب ناپذیر برای دوندگان استقامتی که می توانند از آن استفاده کنند.

تحقیقات در بیومکانیک ورزشی به توضیح دقیق آنچه در داخل کفش اسپرت دخترانه اورجینال می افتد کمک می کند. در حالی که کفش‌های فوق‌العاده به وضوح رکوردهای قدیمی را مختل می‌کنند – که برخی از آن‌ها برای دهه‌ها پابرجا بوده‌اند – این فناوری را باید به سادگی به عنوان ورودی دیگری در فهرست طولانی نوآوری‌های افزایش عملکرد ورزشی در نظر گرفت.

کفش های جدید نایک
در ماراتن المپیک 2016، هر سه مدال آور مرد با یک کفش به سکو رفتند. آنها یک نمونه اولیه نایک بودند که بعداً به عنوان “Nike Vaporfly 4%” منتشر شد که اکنون تقریباً در همه جا در پای دوندگان نخبه جاده ای وجود دارد.

سپس، در سال 2019، فناوری کفش اسپرت چراغدار مشابه به پیست دو و میدانی راه یافت. تعداد زیادی از ورزشکاران تحت حمایت نایک، با پوشیدن میخ های پیست نمونه اولیه نایک، شروع به دویدن سریع شگفت انگیز کردند.

بهبود عملکرد ارائه شده توسط هر دو نوع سوپر کفش – مربی و سنبله پیست – با افزایش اقتصاد دویدن ورزشکاران ایجاد می شود، که به معنای کاهش هزینه پر انرژی دویدن با سرعت معین است.

Vaporfly اصلی در مقایسه با یک کفش ماراتن کنترلی، اقتصاد دوندگی دوندگان بسیار آموزش دیده را حدود 4 درصد بهبود بخشید – از این رو نام 4٪ است. در عمل، این معادل یک بهبود کلی در عملکرد دویدن بین 2 تا 3 درصد است.

کفش اسپرت عروسکی این ادعا را تحویل داده اند. در سال های پس از ظهور Vaporfly در سال 2016، زمان 50 دونده مرد برتر ماراتن به طور متوسط حدود 2٪ بهبود یافته است. برای 50 دونده برتر ماراتن زن، این رقم نزدیک به 2.6٪ بود. در نظر گرفته می‌شود که نوک پیست نایک، اقتصاد دویدن قابل توجهی را برای ورزشکاران نیز افزایش می‌دهد.

  • منابع
  1. Super shoes: Explaining athletics’ new technological arms race

 

  • تبلیغات
  1. ساخت فشار سنجی که موسیقی پخش می کند
  2. مردی که هنگام نصب فیلامنت سلولی روی دستگاه چاپ سکته مغزی کرد!
  3. ماهی آکواریومی که بعد تخم گذاری می میرد!
  4. گوشی های موبایلی که به اندازه بند انگشت می باشند!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.